Strona główna
Logo

Test - Czy jesteś osobą zdrowiejącą z uzależnienia od „miłości”?

Poniższe zdania charakteryzują osobę, która zdrowieje z uzależnienia od „miłości”. Sprawdź czy pod większością z nich mogłabyś się podpisać.

 1. Akceptujesz siebie całkowicie, nawet jeśli chciałabyś zmienić niektóre rzeczy. Jest w tobie i sympatia i szacunek dla samej siebie, które starannie pielęgnujesz, a w razie potrzeby rozwijasz.
 2. Akceptujesz również innych takimi, jacy są, nie usiłując ich zmieniać zgodnie ze swoimi wymaganiami.
 3. Masz stale na uwadze swoje uczucia i zachowania  dotyczące wszystkich aspektów życia z seksem włącznie.
 4. Pielęgnujesz w sobie wszystko: osobowość, wygląd, wierzenia i wartości, ciało, zainteresowania i osiągnięcia.
 5. Cenisz samą siebie zamiast szukać związków, które dałyby ci poczucie własnej wartości.
 6. Twój szacunek do siebie samej jest dostatecznie duży, żeby sprawiało ci przyjemność widywanie ludzi, szczególnie mężczyzn, którzy są tacy, jacy są. Nie musisz być potrzebna innym, aby się czuć kimś pełnowartościowym.
 7. Pozwalasz sobie na otwartość i ufność w stosunku do wybranych ludzi. Nie masz nic przeciwko temu, żeby przyjaciele znali ciebie bardzo dobrze, ale nie masz ochoty zbliżać się do ludzi niezbyt tobą zainteresowanych.
 8. Zadajesz sobie pytanie: „Czy ten związek jest dla mnie dobry? Czy umożliwia mi rozwijanie w sobie tego wszystkiego, co warto rozwijać?”
 9. Jeżeli związek okaże się pomyłką, to nie opierasz się przed zerwaniem bez szkodliwych skutków dla siebie. Masz grupę przyjaciół i wiele zainteresowań, pomagających ci przezwyciężyć kryzys.
 10. Ponad wszystko cenisz własny spokój. Wszelkie walki, dramaty i niepokoje z przeszłości przestały się liczyć. Dbasz teraz o siebie, swoje zdrowie i dobre samopoczucie.
 11. Zdajesz sobie w pełni sprawę, że związek między dwojgiem ludzi, jeśli ma być udany, musi opierać się na porozumieniu między partnerami uznającymi podobne wartości, mającymi zbliżone zainteresowania i cele oraz ceniącymi wzajemną intymność. Wiesz także, że jesteś warta wszystkiego co najlepsze w życiu.

(Test opracowałam na podstawie „Kobiety, które kochają za bardzo” autorstwa Robin Norwood)