Strona główna
Logo

Polecane przeze mnie książki dotyczące rozwoju osobistego

    1. Toksyczni rodzice – Susan Forward – Czarna Owca

„Pacjenci Susan Forward to ludzie, skatowani przez własnych rodziców. Fizycznie bądź psychicznie. Krytykowani, dręczeni okrutnymi żartami, przygniatani winą, napastowani seksualnie, czy... rozpaczliwie ochraniani. Niewielu z nich przed podjęciem terapii zdawało sobie sprawę z tego, że zostali zniszczeni destrukcyjnym wpływem "toksycznych" rodziców, umiejętnie zaszczepiających w dziecku wieczną traumę, poczucie znieważenia i poniżenia.
Dzieci toksycznych rodziców, wszedłszy w dorosłość, cierpią na zachwianie poczucia własnej wartości prowadzące z kolei do samoniszczących zachowań. Zawsze, nawet niezależnie od faktycznych zasług, czują się bezwartościowi, niezależnie od kochającego partnera - niekochani, niezależnie od życiowego powodzenia - nieprzystosowani. Uczucia te wynikają w znacznej mierze z faktu, że dzieci, przesycone ową rodzicielską toksyną, wskutek doznawanych od rodziców zniewag zostają pozbawione wiary w siebie i napełnione niesłusznym poczuciem winy.  A stając się dorosłymi, nie potrafią zrzucić owego ciężaru, co odbija się na każdym aspekcie ich życia.”

    1. Dramat udanego dziecka – Alice Miller - Media Rodzina

Autorka udowadnia w tej książce, że toksyczne rodzicielstwo to nie tylko alkoholizm jednego z rodziców, przemoc fizyczna, wykorzystywanie seksualne czy inne patologie. Okazuje się, że słowem można zranić dziecko tak samo jak pasem, choć często jest to  przemoc w białych rękawiczkach.
„Książka po raz pierwszy ukazała się w 1979 roku i cały czas uznawana jest za najgłośniejszy bestseller Alice Miller. Jest to niezwykle poruszające studium dyskretnej toksyczności rodziców i opiekunów, którzy swoim dzieciom zapewnili (pozornie) szczęśliwe dzieciństwo w pędzie do doskonałości i nieustannych sukcesów. Czy odkrywając zranienia, których doświadczyliśmy w dzieciństwie, zdołamy dotrzeć do naszego prawdziwego Ja? Czy kiedykolwiek potrafimy w pełni wyzwolić się od iluzji, którymi wypełnione jest życie każdego z nas? Czy odkryjemy siebie, by w ten sposób zyskać nową, pełną wolności przestrzeń? To jedyna droga do odzyskania utraconej integralności i skorygowania postawy wobec siebie i życia.”

    1. Powrót do swego wewnętrznego domu  Powrót do swego wewnętrznego domu. Jak odzyskać i otoczyć opieką swoje wewnętrzne dziecko. – John Bradshaw – Medium

Piękna książka, która opowiada o tym, jak zaopiekować się wewnętrznym dzieckiem, które każda z nas ma w sobie. Gorąco zachęcam do stosowania ćwiczeń, które poleca autor – skutecznie pomagają uzdrowić zranienia z przeszłości, zbudować poczucie własnej wartości i bezwarunkowej miłości do siebie samej.

„Książka, która jest wysoko cenioną pomocą w terapii psychologicznej, zwłaszcza w ruchu Anonimowych Alkoholików. Autor uświadamia nam, jak krzywdy z okresu dzieciństwa i dorastania mogą wpływać na problemy, z jakimi borykamy się w dorosłym życiu. Pokazuje to na autentycznych życiorysach i własnej historii: dorastania w rodzinie dysfunkcyjnej, swojego alkoholizmu i trudnego poszukiwania drogi życiowej.
Książka zawiera różne techniki terapeutyczne: kwestionariusze, medytacje, afirmacje, pisanie listów, a także wiele innych ćwiczeń, które pozwolą nam pozbyć się bolesnych urazów z przeszłości, poczucia winy, wstydu, złości, niskiej samooceny. Pokonując ograniczające schematy myślenia i ból emocjonalny, będziemy mogli: podejmować nowe wyzwania i przedsięwzięcia, które dają satysfakcję i spełnienie; nawiązywać konstruktywne, twórcze relacje z ludźmi; tworzyć radosne, udane związki uczuciowe; radzić sobie w codziennych sytuacjach, które dotąd wywoływały poczucie winy czy złość; odnaleźć nową radość i energię życia i z ufnością patrzeć w przyszłość.”

 

    1. Zrozumieć rodzinę – John Bradshaw – Instytut Psychologii Zdrowia i Trzeźwości

"To książka o tym, jak reguły i postawy wyuczone podczas dorastania zostają zakodowane w każdym członku rodziny. Nasze rodziny są chore, ponieważ żyjemy zgodnie z odziedziczonymi regułami, których sami nie stworzyliśmy.  Nasze społeczeństwo jest chore - bo nasze rodziny są chore.  John Bradshaw w swojej afirmującej życie książce wskazuje nam drogę wyjścia z dysfunkcji w kierunku spełnienia i uczy nas, że zły początek może zostać przezwyciężony.”

    1. Toksyczny wstyd – John Bradshaw – Akuracik

"Wstyd sam w sobie nie jest niczym złym. Wstyd to normalne, ludzkie uczucie. Co więcej, by zostać w pełni człowiekiem, wręcz należy odczuwać wstyd. Wstyd określa nasze granice. Dzięki wstydowi nie przekraczamy granic własnego człowieczeństwa, zdajemy sobie bowiem sprawę, że popełniamy błędy i będziemy je popełniać, że bez czyjejś pomocy nie poradzimy sobie w życiu. Toksyczny wstyd to co innego. Jest udręką, zmusza więc człowieka do ukrywania go. W ten sposób rodzi się fałszywe Ja.  Kto uważa, że jego prawdziwe Ja jest wadliwe, ułomne potrzebuje Ja innego, pozbawionego tych cech. Przeistoczenie Ja prawdziwego  w  fałszywe jest równoznaczne ze śmiercią psychiczną. Toksyczny wstyd tkwi u źródeł większości zaburzeń emocjonalnych, działa podstępnie.  Jest potężny i wprawia w zakłopotanie. Gdzie szukać nadziei? Jak uzdrowić chorobliwy wstyd? O tym jest ta książka”

    1. Wstyd – Anna Dodziuk – Instytut Psychologii Zdrowia i Trzeźwości

„Autorka analizuje istotę, uwarunkowania i konsekwencje wstydu – uczucia, które znają wszyscy, ale niektórym ludziom towarzyszy stale, destrukcyjnie wpływając na ich życie, i nierzadko wprowadza na drogę uzależnienia od alkoholu.”

    1.  Od gniewu do przebaczenia – Ernie Larsen - GWP Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

„Gniew - niszczące uczucie - jest obecny w życiu każdego z nas. Potrafi przybierać rozmaite oblicza: depresji, wściekłości, rozdrażnienia, wycofania z kontaktów z innymi, stałego poczucia bycia ofiarą, skłonności do uzależniania się. Książka Ernie Larsena, mająca charakter poradnika-samouczka, w sposób niezwykle przystępny prowadzi czytelnika drogą, której początek stanowi uświadomienie sobie własnego gniewu, a która ma prowadzić do celu, jakim jest pojednanie się z sobą samym, przebaczenie sobie, rodzinie, losowi, bogu. Autor mówi, że spokojne, szczęśliwe życie jest możliwe tylko wtedy, kiedy pozytywnie rozliczymy się z przeszłością i kiedy ulegnie zmianie nasze intelektualne podejście do tego, co nas w życiu spotkało i nadal spotyka. Autor objaśnia, krok po kroku, kolejne etapy pracy nad uwolnieniem się od gniewu i pokazuje, jak walczyć z dręczącym nas destrukcyjnym uczuciem, zarówno tym zakorzenionym od czasów dzieciństwa, jak i tym, które przynosi nam codzienne życie. Książka, napisana w konwencji przyjacielskiej rozmowy niezwykle lekkim językiem, obfituje w testy, ćwiczenia i zbiory szczegółowych porad. Uczy, jak żyć szczęśliwie, życiem człowieka wolnego, świadomego własnej wyjątkowości i siły, uzmysławia, że to do nas samych należy decyzja, czy chcemy żyć spokojnie i szczęśliwie.”

    1. Pomóż sobie, daj światu odetchnąć – Wojciech Eichelberger – Agencja Wydawnicza Tu

"Jak wygląda psychoterapia "od kuchni"? Co myśli o swojej pracy terapeuta z wieloletnim doświadczeniem? Czy psychoterapia jest końcem czy początkiem drogi do poznawania siebie i życia w harmonii ze światem? Jeśli interesują Państwa odpowiedzi na te pytania, zachęcamy do lektury."

    1. Odwaga poddania się – Tommy Helsten - Feeria

„Kolejna książka autora  „Wsparcia dla DDA”, tym razem skierowana do szerokiego grona czytelników.  Droga do odkrycia siebie wybrukowana jest sprzecznościami. Aby odnaleźć wewnętrzny spokój, musimy skonfrontować się ze swoimi lękami; aby móc być z innymi, musimy zaakceptować siebie; aby dotrzeć do celu, musimy najpierw zgubić drogę, tylko dzięki zagojeniu ran swojej przeszłości możemy ewoluować, rosnąć, stawać się tymi, którymi mamy być. Książka autora Wsparcia dla DDA, tym razem dla wszystkich, którzy są w drodze do siebie. Głęboka, prawdziwa, szczera, odważna i pełna pokory zarazem. Wzrost nie polega na stawaniu się lepszym, lecz na stawaniu się bardziej człowieczym, bardziej otwartym i chłonnym dla miłości.”

    1. Kobieta bez winy i wstydu – Wojciech Eichelberger – Do

„W czym leży istota kobiecości? Co naprawdę wydarzyło się pod rajskim drzewem? Kto i dlaczego podkładał ogień pod stosy, na których palono czarownice? Oto zaledwie kilka spośród zagadnień poruszanych w książce poświęconej odsłanianiu mitów i stereotypów kobiecości, którymi przesiąknięty jest nasz, zdominowany przez mężczyzn, świat. Autor książki jest jednym z najwybitniejszych polskich psychoterapeutów.”

    1. Sekrety kobiet – Ewa Woydyłło – Wydawnictwo Literackie

„Autorka pokazuje rzeczywistość na „tak” - uczy chcieć, pragnąć, wybaczać, oczekiwać, żądać, nazywać po imieniu, płakać bez wstydu, krzyczeć bez poczucia winy, być sobą bez strachu przed cudzą oceną. Uczy bycia kobietą. Demaskuje mity na temat związków sugerując realne sposoby budowania relacji między partnerami . Szuka odpowiedzi na pytania: Jak kłócić się bez wrogości? Jak wybaczać? Jak wyrażać miłość i umieć przyjmować jej oznaki ze strony partnera?”

    1. Zdradzony przez ojca – Wojciech Eichelberger – Wydawnictwo Do

Książka skierowana jest głównie do mężczyzn, ale myślę, że jest również nieocenionym źródłem wiedzy dla kobiet. Wszystkie matki, wychowujące synów, zachęcam do lektury. Kobieta nie zawsze może uchronić syna przed błędami jego ojca, ale przed swoimi może na pewno.
„Motywacją do napisania tej książki jest chęć przyjścia z pomocą mężczyznom. Od lat przyglądam się losom mężczyzn z perspektywy gabinetu psychoterapeutycznego, ale jestem pewien, że dzięki temu dostrzegam lepiej to, co dzieje się dziś z mężczyznami w ogóle. W wyniku gwałtownych zmian w naszej kulturze, mężczyźni  są nie mniej zagubieni i przeciążeni, niż kobiety. W książce mówię o przyczynach tego zagubienia, z których najważniejszą jest załamanie procesu przekazu pozytywnego wzorca męskości pomiędzy ojcem, a synem."

    1. Sposób na kłamcę. Jak Sobie Poradzić z Oszustwem i Zdradą – Susan Forward – GWP

„Niektórzy mężczyźni z premedytacją wykorzystują naiwność i ufność zakochanych w nich kobiet, prowadząc podwójne życie, inwestując wspólne pieniądze w podejrzane interesy lub udając zupełnie inną osobę. Doktor Susan Forward, znana psychoterapeutka, w niniejszej książce prezentuje różne rodzaje manipulacji, jakie stosują wobec nieświadomych niczego partnerek. Przedstawia wnikliwe obserwacje związków, w których partnerzy ulegli nieodpartej pokusie życia w kłamstwie. Jak rozpoznać patologicznego kłamcę i nie dać się uwikłać w sieć jego intryg? Jak przekonać partnera do uczciwego postępowania? Kiedy podjąć decyzję o zakończeniu związku z mężczyzną, który nie potrafi się zmienić?  Książka Susan Forward odpowiada na te i inne pytania oraz daje kobietom siłę do zmiany swojego życia na lepsze, nawet jeśli oznacza to konieczność rozpoczęcia wszystkiego od nowa. Najważniejsze, żeby przestać wierzyć nie tylko w kłamstwa partnera, ale też we własne."

    1. Uzależnienie od pornografii. Małżeńskie problemy spod łóżka. – Rory C. Reid - Sensus

„Współczesny świat kreuje kult ciała. Półnagie dziewczyny prowadzą telewizyjne teleturnieje, z witryn kiosków z prasą bezceremonialnie mamią okładki "świerszczyków", a internetowe wyszukiwarki pełne są linków do stron "tylko dla użytkowników dorosłych". Przy takich pokusach czasem trudno zachować zdrowy umiar. Gdzie przebiega granica między rozrywką związaną z treściami erotycznymi a kompulsywnym zachowaniem? Zarówno osobom, które już nie mogą uporać się z pragnieniem oglądania niecenzuralnych zdjęć i filmów, jak i ich partnerom niezwykle ciężko przyznać się do tego, że przeżywają poważny kryzys.
Wielu nałogowych użytkowników pornografii nie ma świadomości swojego uzależnienia. Jak jad rozprzestrzenia się ono w psychice chorego, wpływając na jego zachowanie, wywołując patologie, niszcząc szacunek dla kobiet. Autorzy-terapeuci z ogromną wrażliwością podchodzą do problemu związanego z pornografią coraz częściej pojawiającego się w związkach małżeńskich i partnerskich. Pomagają osobom uzależnionym oraz ich partnerom w unikaniu destrukcyjnych przyzwyczajeń. Udzielają im porad, jak wspólnie zająć się uzdrawianiem tej sytuacji, jakich realnych wyników leczenia oczekiwać oraz jak rozpocząć proces wracania do normalności. Książka powstała w oparciu o badania kliniczne, poparte wieloletnim doświadczeniem w poradnictwie. Jest w wysokim stopniu instruktażową oraz niezwykle aktualną pozycją.”

 

    1. Toksyczne słowa - Patricia Evans - Czarna Owca

„Agresja słowna jest pierwszym przejawem agresji w ogóle, jest też nieodłącznym elementem związku w którym występuje przemoc fizyczna. Autorka poddaje wnikliwej analizie przyczyny oraz destrukcyjne skutki słownej agresji. Jeśli partner irytuje się na ciebie, wpada w gniew kilka razy w tygodniu, obarcza cię winą za swoje zdenerwowanie, jeśli często czujesz się zaniepokojona i sfrustrowana jego reakcjami, masz wrażenie, że mówicie różnymi językami... koniecznie przeczytaj tę książkę! Zrozumienie dynamiki tego typu związków i zaproponowanie agresywnemu partnerowi terapii może być pierwszym krokiem w zwalczaniu przemocy zarówno w rodzinie, jak i na świecie.”

    1. Porozumienie bez przemocy. O języku serca - Marshall B. Rosenberg - Czarna Owca

„Porozumienie bez przemocy jest zapomnianym językiem ludzkości - mową ludzi, którzy troszczą się o siebie wzajemnie i pragną żyć w harmonii. Za pomocą anegdot, przykładów i pokazowych dialogów doktor Rosenberg demonstruje, jak w życiu codziennym można rozwiązywać problemy, które wynikają z nieumiejętnego komunikowania się.”

    1. Współuzależnienie w rodzinie alkoholowej – Anna Wobiz – Akuracik

„Autorką książki jest kobieta przez wiele lat narażona na stres życia z uzależnionym od alkoholu mężczyzną, a zarazem doświadczona w zmaganiu się ze współuzależnieniem, obeznana z tajnikami zdrowienia. Współuzależnienie w rodzinie alkoholowej nie tylko jest zwierzeniem, tak jak nie jest tylko teoretycznym wywodem - to dobrze wyważone połączenie jednego i drugiego, przez co teoria przestaje być daleka i gołosłowna, a osobiste wątki nabierają waloru ogólności. I właśnie dlatego ta książka może być bardzo pomocna w zachęceniu do zmiany swojego życia, wychodzenia z pułapki współuzależnienia, wracania do zdrowia.”

    1. Jeśli miłość jest grą - 10 zasad budowania trwałych związków – Cherie Carter Scott – Prószyński i S-ka

„ Może szukasz miłości albo rady, jak wzbogacić związek, w którym już jesteś, lub zasad rządzących nim? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz właśnie w tej książce. „Jeśli miłość jest grą” powstała w wyniku 25 lat doświadczeń, zebranych w trakcie prowadzenia przez autorkę warsztatów rozwoju personalnego, dzięki którym tysiące uczestników zrozumiało, co znaczy kochać i być kochanym oraz jakie zasady obowiązują w grze zwanej miłością, a przede wszystkim nauczyło się, jak w niej wygrywać. Spróbuj więc i Ty. ”